Page 1 of 1

Tomas Journal

Posted: Tue 24 Apr 2018, 09:09
by Cobra
Efter att ha deltagit i andra onlinekurser kring memorisering och speed-learning beslutade jag mig för att köpa denna då det underlättar med ett svenskpråkigt koncept, även om jag är grym på engelska.

Har beslutat mig för att inte stressa; jag är snart klar med första lektionen. Koncepten är bekanta, men det är skönt med strukturen och instruktionerna (nått jag saknade i den andra onlinekursen jag deltog i).

Det är forfarande utmanande med visualiseringen under ihopkopplingar. Vissa saker bara sitter, andra inte.

Snart klar med teckenkodningen kring siffror.

Re: Tomas Journal

Posted: Tue 01 May 2018, 13:04
by Cobra
Gjort klart lektion 2. Jag styckar upp lektionerna i mindre delar pga. lång pendling och andra livsfaktorer. Jag har tidigare försökt stressa mig igenom såna här processer och det funkar inte för mig så jag tar det chill.

Jag gillar teckenkodningen; det gäller bara att lita på processen. Då jag övade på detta innan utbildningen via boken så fick jag en hyfsad början, men jag tyckte beskrivningarna här plus manualen gjorde den processen lite tydligare.